Ako vybrať husle?

Romantický zvuk, umelecký zážitok, elegancia - každý má pre nákup huslí iné dôvody, všetci sa ale zhodnú na jednom. Hra na husle je náročná rehoľa a zároveň strhujúci zážitok. Výber konkrétneho modelu pritom nie je nijako zložitý. Najdôležitejším parametrom je veľkosť, ktorú možno ľahko určiť. V texte sa ďalej zameriame na materiál a jednotlivé časti tradičného sláčikového nástroja.

Romantický zvuk, umelecký zážitok, elegancia - každý má pre nákup huslí iné dôvody, všetci sa ale zhodnú na jednom. Hra na husle je náročná rehoľa a zároveň strhujúci zážitok. Výber konkrétneho modelu pritom nie je nijako zložitý. Najdôležitejším parametrom je veľkosť, ktorú možno ľahko určiť. V texte sa ďalej zameriame na materiál a jednotlivé časti tradičného sláčikového nástroja.

Doba čítania 6 min.
Barbora, redakcia Heureka.sk

Otázky na začiatok

Úroveň a vek hráča

Od úrovne hráčov aj jeho prípadných ambícií sa bude odvíjať predovšetkým cena nástroja. Nemá zmysel si hneď na začiatku kupovať drahé modely špičkovej kvality, ktoré by ste čoby začiatočníci nemuseli sprvu oceniť. Základné modely vhodné pre deti aj úplných začiatočníkov možno zohnať do 125 €. Drahšie nástroje do 400 € väčšinou obsahujú kompletný set vrátane celého príslušenstva. Tento set je vhodný aj pre začiatočníkov, ktorí už majú s hrou nejaké skúsenosti a plánujú pravidelne trénovať. Deťom vyberajte husle nielen podľa veku, ale predovšetkým veľkosti (najčastejšie detské 1/4 husle sú vhodné pre hráčov od 5 do 7 rokov).

Klasické akustické, alebo elektrické husle?

Pokiaľ s husľami ešte len začínate, bude akustická verzia pravdepodobne jasnou voľbou. Elektrické husle oproti tomu volia skúsení hráči s vyhraneným štýlom, často pôsobiaci v kapelách. Pre milovníkov tradičných drevených nástrojov môžu však elektrické husle pôsobiť príliš extravagantne a novátorsky.

Ak sa tiež radíte medzi vyznávačov tradičného nemenného tvaru, siahnite po akustike. Jej nevýhodu však pocítite akonáhle začnete riešiť ozvučenie, a to ako z dôvodu nedostatočnej hlasitosti, tak naopak pri potrebe nástroj utlmiť počas trénovania v neskorších hodinách. Elektrické gitaryvybavené snímačmi a ľahko ich pripojíte k repro sústavám, slúchadlám a iným zariadeniam. Bez techniky však skoro nehrajú.

Tradičné akustické husle síce majú svoje čaro, ale nedajú sa nazvučit, ani zosilniť

Na čo sa zamerať

Veľkosť

Aj keď je najdôležitejším parametrom veľkosť, 4/4, teda celá, dĺžka vyhovuje väčšine dospelým hráčom. Mladším ale aj drobnejším osobám však táto veľkosť nemusí vždy sedieť. To by mohlo následne viesť k nesprávnemu hraniu, zle osvojenej technike a v horšom prípade aj chronickým zápalom končatín.

V tabuľke nižšie si môžete ľahko spočítať, aké rozmery budú pre vás alebo vaše dieťa tie pravé. Dĺžka tela huslí by mala približne zodpovedať dĺžke úchopu. Ten zistíte upažením ľavej ruky a zmeraním vzdialenosti od krku po zápästie. Ak je nameraná vzdialenosť niekde medzi ponúkanými hodnotami, voľte skôr nižšiu veľkosť, a to aj v prípade detí.

Veľkosť huslí

Približná dĺžka tela nástroja

Približná šírka tela nástroja

Odporúčaný vek hráčov

4/4

59 cm

21 cm

deti od 12 rokov a dospelí

3/4

55 cm

20 cm

9-12 rokov

1/2

52 cm

18,5 cm

7-9 rokov

1/4

46 cm

16,5 cm

5-7 rokov

1/8

43 cm

14 cm

4-6 rokov

1/16

37 cm

12 cm

3-5 rokov

Materiál

O kvalite výrobku aj jeho zvuku rozhoduje materiál jednotlivých častí. Trup huslí sa väčšinou vyrába zo smrekového dreva, spodná doska a krk z dreva javorového. Hmatník nachádzajúci sa na krku huslí by mal byť vyrobený z čierneho ebenového dreva. Pozor si dajte pri menej kvalitných modelov, u ktorých sa objavuje výraz ebonizované. Znamená to, že sa časti iba dofarbili na čierno, teda nie sú pôvodne z ebenu, ale iného lacnejšieho dreva. Struny zvyčajne tvoria syntetické alebo kovové vlákno a kovové vinutie. Jediný kvalitný slák je ten, ktorý je vyrobený z pravého konského vlasu.

Kvalitné materiály majú bezprostredný vplyv na zvuk

Kvalita spracovania

Pre ochranu huslí pred mechanickým a chemickým poškodením aj elegantný lesk poslúži lakované ošetrenie. To síce nemá veľký bezprostredný vplyv na zvuk, ale môže predĺžiť životnosť výrobku, a tým aj jeho dobré akustické vlastnosti. Kvalitné nástroje sú ošetrené lakom z prírodnej živice, tie lacnejšie lesklou polyuretánovou vrstvou. Tá je však oproti živici pomerne hrubá a zhoršuje vibráciu nástroja. Čo do odolnosti jej však značne konkuruje.

Stavba huslí

Ozvučná skriňa

Najväčšou časťou huslí je telo, v ktorom sa dotvára zvuk, preto je označovaný ako ozvučná skriňa. Na jeho vrchnej strane môžete pozorovať charakteristické výrezy aj kobylku, ktorou vedú struny. Jej hlavnou úlohou je prenos vibrácií zo strún do trupu. Miesto, pomocou ktorého sa o husle opierate, sa nazýva podbradník.

Krk

Na telo nadväzuje úzka časť - krk, na ktorom nájdete hmatník so strunami. Na konci krku sa nachádza slimák. Tu sú pripevnené konce strún tak, aby boli struny pevne a rovnomerne napnuté. Slimák môže byť vyrobený z dreva, kovu aj plastu.

Struny

Kovové alebo syntetické struny sa nachádzajú na hmatníku a sú navinuté na količníku na štyri kolíčky. Odtiaľ vedú cez malý pražec nachádzajúci sa na začiatku hmatníku, krk a ďalej cez kobylku až do slimáka.

Príslušenstvo

Nepostrádateľným doplnkom huslí je bezpochyby slák. Ten sa skladá z pravých konských vlasov a drevenej paličky. Konské vlasy je navyše potrebné pravidelne premazávať kolofóniou. K bezpečnému uloženiu nástroja kúpte kvalitné pevné puzdro na husle, ktoré husle chránia nielen pred poškodením, ale aj teplotným zmenám. K pohodlnejšej podpere môže podbradník dopĺňať aj tzv. pavúk, teda ramenná opierka s nastaviteľnou výškou nachádzajúcou sa na spodnej časti huslí. Ak je už o váš nástroj náležite postarané, môžete si svoj hudobný kútik obohatiť o stojan na noty, ladičku, či metronóm.

O husle sa hráči opierajú pomocou podbradníka nachádzajúceho sa na tele nástroja

Tipy na údržbu

  • Pravidelne stierajte zvyšky kolofónie, ktoré sa zachytia medzi hmatníkom a kobylkou.

  • Pri pravidelnom hraní vymieňajte struny každé tri mesiace.

  • Na uvoľnené kolíky použite bielu kriedu.

  • Ak praskne na sláku pri hraní vlásie, odstrihnite ho tak, aby jeho konce boli stále upevnené na paličke.

  • Po hraní slák povoľte.

  • Veľmi zašpinené husle je lepšie zveriť do rúk odborníka, aby nedošlo k poškodeniu laku. Drobné čistenie môžete zvládnuť doma navlhčenou handričkou. Nástroj potom dôkladne osušte.

  • Husle uchovávajte v puzdre na suchom a vetranom mieste.

  • Nástroj uchopte za krk a podbradník.

  • Chrčivý zvuk počas hrania môže zapríčiňovať prílišný tlak na podbradník, ktorý dolieha na struník.

  • Ak vymieňate struny, postupujte od jednej výmene k druhej, nepovoľujte všetky struny naraz. Na kobylku musí byť stále vyvíjaný rovnomerný tlak.